FAQ
świadectwo energetyczne
Aby prawidłowo przygotować świadectwo audytor potrzebuje informacji na temat technicznych danych nieruchomości. Zawsze niezbędny jest rzut danej nieruchomości z wpisanymi wymiarami ścian wraz z ich grubością, wymiary okien i drzwi wejściowych i balkonowych, a także informacje, które są wymagane w formularzu zamówienia. Klientom chcącym uzyskać świadectwo dla mieszkania radzimy uzyskać te dane u administracji budynku poprzez przesłanie formularza, który można pobrać tutaj. Otrzymany formularz lub inne dokumenty (w tym świadectwo energetyczne budynku) otrzymane od administracji można załączyć przy składaniu zamówienia, bez konieczności wypełniania całego formularza. Do świadectwa zawsze dołączone jest także zdjęcie budynku. Wszystkie niezbędne dokumenty można w sposób prosty i załączyć przy składaniu zamówienia.
Wszyscy nasi audytorzy są wpisani do rejestru osób uprawnionych do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej, prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ponadto, nasi audytorzy są członkami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Każde świadectwo jest przygotowywane indywidualnie, co gwarantuje jego autentyczność.
Od kwietnia 2023 roku, tylko osoby wpisane do Centralnego Rejestru Charakterystyk Energetycznych budynków mogą wystawiać świadectwo energetyczne. Osoby chcące zostać zarejestrowane muszą spełnić szereg warunków formalnych, takich jak posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, brak skazań oraz ukończenie jednego z wymienionych w ustawie kierunków studiów.
Do rejestru mogą być wpisane osoby posiadające uprawnienia budowlane określone w art. 14 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, a także osoby, które nabyły prawo do sporządzania świadectw lub do kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji w innym kraju UE lub w państwach EFTA i świadczą usługi transgraniczne.
Do prawidłowego sporządzenia charakterystyki energetycznej audytor zawsze potrzebuje zwymiarowany rzut nieruchomości. Jeśli potrzebujesz rzutu mieszkania, możesz zapytać zarządcy/spółdzielni, czy posiada rzuty techniczne budynku, z którego można odczytać wymiary Twojego mieszkania. Jeśli nie posiadasz takiego rzutu, możesz go wykonać samodzielnie.
Możesz użyć darmowych programów np. Paint lub narysować go ołówkiem na kartce. Rysunek nie musi oddawać dokładnych proporcji, ważne jest to, aby był podany wymiar każdej ściany, a także jej grubość. Zmierz dokładnie w cm wszystkie ściany i zaznacz je na rysunku. Jeśli chcesz uzyskać świadectwo dla mieszkania, lokalu w budynku, zaznacz ściany które dzielą mieszkanie od sąsiadów, klatki schodowej – oznacz z kim/czym sąsiadują. Dla osób przygotowujących dane do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej bardzo istotne są dane czy dana ściana oddziela pomieszczenie od innego mieszkania, czy jest ścianą szczytową. Zaznacz na rysunku miejsca, gdzie znajdują się drzwi i okna., podaj ich wymiary na rysunku lub formularzu. Zmierz wszystkie elementy konstrukcyjne – wnęki, wystające ze ściany pilastry, podciągi, obniżenia sufitu, itd. – naszkicuj je na rzucie. W przypadku skosów, zmierz wysokość ściany w najniższym i najwyższym punkcie, a także odległość punktu w którym zaczyna się skos od przeciwległej ściany. Zaznacz na planie strony świata – to bardzo ważne dla poprawnego obliczenia parametrów cieplnych, które zawarte są w świadectwie.
Przykładowy rzut mieszkania wykonany w programie Paint poniżej:
Świadectwo energetyczne to dokument, który określa efektywność energetyczną danego budynku lub lokalu mieszkalnego. Dzięki niemu można określić, ile energii jest potrzebne do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji pomieszczeń w budynku czy lokalu. Świadectwo energetyczne zawiera także informacje o ilości emitowanego dwutlenku węgla i innych substancji zanieczyszczających środowisko. Świadectwo energetyczne ma na celu pomóc w zwiększeniu efektywności energetycznej budynków, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla oraz ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych.
W Polsce świadectwo energetyczne jest wymagane przy sprzedaży lub wynajmie budynków lub lokali mieszkalnych. Jest to wymóg wynikający z przepisów prawa, które nakładają na sprzedającego lub wynajmującego obiekt obowiązek dostarczenia świadectwa energetycznego nowemu właścicielowi lub najemcy. Ponadto, Inwestor nowopowstającego budynku jest zobowiązany załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Z obowiązku tego wyłączone są domy do 70 m2 , budynki nieogrzewane czy użytkowane mniej niż 4 miesiące w roku. Świadectwo jest także wymagane w przypadku starania się o dofinansowanie na termomodernizację z programów rządowych lub unijnych.
Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane, kiedy użytkujemy daną nieruchomość na własny użytek. Ponadto, jeśli cały czas trwa umowa najmu z wynajmującym, która została zawarta przed 28 kwietnia 2023 r. również nie ma konieczności uzyskiwania świadectwa. Z konieczności posiadania Świadectwa charakterystyki są też zwolnione budynki, które są używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej lub podlegają ochronie na podstawie przepisów dotyczących zabytków i opieki nad zabytkami lub posiadają powierzchnię użytkową poniżej 50 m kwadratowych lub są przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku. Dodatkowo, jeśli budynek jest przemysłowy lub gospodarczy i nie posiada instalacji zużywających energię, z wyjątkiem instalacji oświetlenia wbudowanego.
W przypadku braku świadectwa energetycznego, właściciel budynku lub lokalu mieszkalnego może otrzymać karę pieniężną. Kary za brak świadectwa energetycznego mogą wynosić nawet 5000zł. Ponadto, w przypadku stwierdzenia niezgodności z wymaganiami dotyczącymi efektywności energetycznej, właściciel może zostać zobowiązany do podjęcia działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej obiektu. W przypadku podpisywania umowy u Notariusza, fakt przekazania świadectwa, zostanie odnotowany w akcie notarialnym, natomiast w przypadku braku jego przekazania – notariusz ma obowiązek pouczyć zobowiązanego do przekazania świadectwa o karze grzywny za niewywiązanie się z tego obowiązku.
Tak, prosimy o zaznaczenie na formularzu opcji – pomoc przy świadectwie (dodatkowy koszt to 389 zł). W tej opcji skontaktujemy się w Twoim imieniu z zarządcą i uzyskamy za Ciebie niezbędne informacje. Nie będziesz musiał też wypełniać ankiety. Prosimy o załączenie dokumentów, jakimi dysponujesz – przyśpieszy to czas realizacji zamówienia. Jeśli nie chcesz dopłacać za dodatkową usługę, bezpłatnie możesz pobrać formularz dla Zarządcy tutaj i samodzielnie przesłać go do administracji budynku. Jeśli posiadasz wypełniony formularz lub otrzymałeś świadectwo charakterystyki energetycznej budynku od administracji, możesz je załączyć podczas składania zamówienia, bez konieczności wypełniania danych z formularza i bez dodatkowych opłat.
Wykonanie Świadectwa energetycznego może zostać zlecone przez właściciela budynku lub lokalu mieszkalnego, zarządcę nieruchomości oraz osobę posiadającą spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Zlecenie przygotowania świadectwa może być również dokonane przez potencjalnego nabywcę lub najemcę nieruchomości.
Każde świadectwo jest przesyłane w formie elektronicznej na adres klienta podany w zamówieniu. Świadectwo, które jest przesyłane to oryginał świadectwa w wersji elektronicznej wraz z podpisem elektronicznym osoby, która je sporządziła i numerem wpisu do rejestru i zgodnie z ustawą jest honorowane tak samo jak wersja papierowa i powinno być uznawane przez organy państwowe i notariuszy. Na życzenie klienta i za dodatkową opłatą przesyłamy świadectwo także w wersji papierowej pocztą lub kurierem. Świadectwa są wysyłane do 3 dni roboczych po przesłaniu wersji elektronicznej.
Każde świadectwo zamówione za pośrednictwem naszego portalu są wykonywane rzetelnie i indywidualnie przez osoby do tego uprawnione. Świadectwa są przygotowywana każdorazowo na podstawie przekazanej przez klienta dokumentacji (wypełnionego formularza, rzutu nieruchomości), a w razie, gdy podane informacje są niekompletne, audytor kontaktuje się z klientem lub zarządcą nieruchomości, w celu uzyskania niezbędnych informacji. Nasz formularz należy do najbardziej rozbudowanych na rynku, ale gwarantuje to, że świadectwo jest rzetelnie przygotowane.
Każde świadectwo jest indywidualnie przygotowywane przez osobę uprawnioną, która posiada niezbędne kwalifikacje. Po otrzymaniu zamówienia audytor analizuje przesłane informacje od klienta i uzyskane dane wprowadza do specjalistycznego programu, w którym tworzy wirtualny model budynku/lokalu, a także wprowadza parametry które mają wpływ na efektywność energetyczną danej nieruchomości. Wprowadza też informacje o sposobie i wydajności systemu ogrzewania, wentylacji, a także instalacji podgrzewania ciepłej wody. Za pomocą programu wylicza parametry cieplne i efektywność energetyczną. Następnie świadectwo zamieszcza w Centralnym Rejestrze Charakterystyk Energetycznych i przesyła je w wersji elektronicznej z podpisem i numerem wpisu do Rejestru. Na życzenie klienta przesyła także wersję papierową.